KadınYaşam

Aldatılan Kadın Nasıl İyileşir?

Aldatılan kadın her daim mağdur duruşuyla toplumda sempati oluşturur. Ama yaşama devam etmek için bu mağduriyet duygusunu da geri de bırakmak gerekir. Kendini mağdur olarak konumlandıran kişi yeni bir hayat kurmakta çok zorlanacaktır.

Bu durum toplumun kendini telafi etme şekli de denilebilir Kariyer kadını olmak sadece birkaç nesildir arzuladığımız birşeydir. Toplum kadına genelde iyi eş olma misyonu yükler. İyi eş olmak işe yaramadığında da toplum zararı karşılamalıdır. Bu yüzden kadına daha çok hak verilir. Öte yandan tüm toplum normlarına uygun yaşamak da kadının hayatını çekilmez bir hale sokar. Neticede kadından beklenen roller hep verici olması yönündedir.

Bağımlı İlişkiler

Bağımlı ilişki yaşayan bir insanın kadın olsun erkek olsun ayrılması zordur. İnsanın kendine ait hobilerinin, ilgi alanlarının ve sosyal çevresinin olması bu yüzden önemlidir. Sanılanın aksine maddiyat çoğu zaman sonra gelir. Duygusal bağımlılılar kadın için çok daha yönlendiricidir.

Üstelik karşındakini eş olarak değil hayatın anlamı olarak görmek de bir çeşit bağımlılık oluşturur. Uzun süre bu bakış açısıyla yaşamış birinin uzman yardımı alması gerekebilir. Nihayetinde bu kişi için sadece eş değil tüm hayatı söz konusudur.

Mutsuz Evlilikler

Evliliğinde mutsuz olan ama buna rağmen boşanmak istemeyen insan sayısı oldukça fazladır. Bu kişilerin evliliği sürdürme nedenleri çok çeşitli olabilir. Alışkanlık, aile baskısı, aileden çekinme ve yalnızlık korkusu mutsuz evlilikleri yıllarca uzatabilir. Aldatılma da bu anlamda pek birşey değiştirmez.

Belki hala kocasını çok seven bir kadın aşk acısıyla boşanabilir. Ama duygusuz rutin bir evliliği sürdüren kadın daha mantıklı düşünür. Hayat standardı sabitse kalmak isteyebilir. Öte yandan intikam amaçlı evliliği sürdürmek isteyen ya da boşanmayı geciktirenler de vardı. Ancak yıllarca süren davalar her iki tarafında hayatından götürür.

Aldatılan Kadın Ne Yapmalıdır?

Aldatılan kadın çok duygusal bir evrede olduğundan duygusal tepkiler verebilir. Ama zor da olsa sakinliğini korumaya çalışmalıdır. Öfke krizleri karşı taraftan önce kendine zarar vermesini sağlar. Eğer imkanları varsa yola devam etmenin hazırlığını yapmalı yoksa kendini geliştirmek ve birikim yapmak için yollar aramalıdır.

Çoğu kişi bu süreçte çevrenin telkinleri ile hareket eder. Bu telkinler boşanması ya da affetmesi yönünde olabilir. Ama boşanma sonrası süreçte kadın kendi başına kalacaktır. Kendi içinde affedemeyen bir kadının evliliğe devam etmesi de hayatı hem ona hem kocasına zindan edecektir.

Kendine uygun kararı şeçmek kişiye kalmıştır. Ama hangi kararı alırsa alsın yasal haklarını ve kendini garantiye almalıdır. Kişi herşeyden önce kendini korumayı bilmelidir

Çevreden gelen vur, kır, parçala, hayatını mahvet gibi telkinler zaten duygusal bir durumda olan kadını daha da kötü hale getirebilir. Bu tarz durumlar insanı kendi olmaktan çıkararak başka bir insan olmaya götürür. Terk edilecekse bile sakin kalmak daha iyidir.

Aldatılan Kadın Nasıl Güçlü Olur?

Bireyselleşmenin çok yaygın olmadığı toplumuzda kendini bağımsız bir birey olarak hissetmek zordur. Ama günün sonunda eş rolünün dışında da kadının bir varlığı vardır. Bazı kadınlar bunu istemez. Eş kimliğinden sıyrılsa da anne kimliğini benimser. Annelik çok yüce bir kavram olmakla birlikte eş yerine çocuklara bağımlılık geliştirme aşamasına da gelmemelidir.

Bizim ülkemizin dışında da dünya genelinde kadın önce evlat, eş ve anne üçgeninde değerlendirilir. Bu anlamda kendi başına hayatta kalma zor hatta imkansız gelir. Ya anne olarak konumlanacaktır ya da tekrardan evlenip yeniden eş olacaktır. Aldatılan kadının önce kendini birey olarak toplaması gerekir.

Kendini düşünme çoğu zaman bencillikle eş tutulur. Hele ki fedakar olması öğretilen kadın için çok zordur. Ama zor günler geçirirken kendi ihtiyaçlarını düşünmesi gerekir.

Çocuklar varsa bu süreçte onları bu işe karıştırmamak çok önemlidir. Çocukların ne olursa olsun babaya ihtiyacı devam edecektir. Onlar için süreci olabildiğinde olaysız şekilde yürütmelidir. Ama bu durum sadece kadının elinde değildir. Karşısındaki eşinde bu şekilde hareket etmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu