Yaşam

Alimler Peygamber Varisleridir

Alimler Peygamber Varisleridir

Bilge kişilere verilen addır Alim. Arapça kökenli bir kelime olup hem sıfat hemde isim özelliğini içinde barındırır.Alim kişi dediğimizde ilim sahibi ve bilici kişiden bahsedilir. İşte böyle şahsiyetler bu dünyaya gelmiş ve göçüp gitmişlerdir.

Bazı alimler vardır ki bunlar peygamber varisleridir.Peygamberin dinini yani şeriatı ve sünneti ilimleri öğrenmiş hayata geçirmiş ve bütün bir ömrü naif bir öğretici ve eğitici olma yolunda adamışlardır.23 Haziran perşembe 2022 tarihinde böyle bir Alimi Rabbimize uğurladık. Zamanımızın müceddidi Mahmut Ustaosmanoğlu(k.s) cenazesi tarihte görülmemiş bir kalabalıkla doldu taştı. Biz hüsrana dalarken o cennete cemalullaha uçtu.tüm ömrünü ilim, irfan yolunu adamış insanlığa büyük hizmetleri olmuş bu insan, peygamber varisliğini de üstlenmişti.

Nitekim Hadisi şerifte de belirttiği gibi; “Âlimler peygamberlerin varisleridir. Netice de peygamberler miras olarak dinar veya dirhem (mal ve mülk) değil, ilim bırakmışlardır. Bu ilim mirasını alan kimse, büyük pay elde etmiştir.”

(Tirmizî, No. 2682; Ebû Dâvûd, No: 3641; İbn Mâce, No: 223.)

Sadece derdi İslam olan büyük bir Alim idi. Nakşi tarikatının halidiye kolunun varisi olan bu zat tarikat yolunu üç S den uzak tutmuştur. Siyaset, silah ve servet.Siyaset propagandası yapmamış, devlete karşı silahlanıp örgüt kurmamış ve insanları zengin, fakir ayrımına girmemiştir. Tam bir peygamber ahlakı ile insanlığa hizmet kemerini beline bağlamış ve son nefesine kadar da bırakmamıştır.

Daha bir cilt dolusu anlatılacak vasıflara sahiptir fakat onu hakiki olarak anlatacak bir dil ve alfabe daha yaratılmamıştır. Herşey aciz kalır. Bizim hüznümüz, yasımız ve hala yüreğimizde sızımız var. O güzel insanı tanımak, ilahi aşkı öğrenmek, onu yaşamak,örnek almak isterseniz hayatını ele alan bu kitabı temin edebilirsiniz. Ömür dediğimiz kısadır. Ya bir gün, ya yarım gün.Onun içindir ki bu zatı tanımadan ahiret yurdumuza gitmeyelim.Sağlık, sevgi ve huzurla kalın.

Yazar:Sevda Yerinde

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu