Film & Dizi

Arınma Gecesi (The Purge) – Dizi İncelemesi

Arınma Gecesi (The Purge) son yılların ünlü serilerinden biridir. Bu seri Amazon Prime tarafından dizi olarak da çekildi. Distopik bir gelecekte geçen dizi insan doğasının karanlık yanını anlatıyor.

Aşırı nüfus artışı, kaynakların azalması gibi günümüzün pek çok sorununa bu seride de yer veriliyor. Bunlara çözüm olarak yılda bir gün tüm suçların serbest bırakılmasına karar verilmiş. Gelecekteki bu uygulama bir nevi gladyatör dövüşlerini andırıyor.

Arınma Gecesi Konusu

Arınma Gecesi rutin olmaya başlamıştır ve pek çok kişi bundan kar etmektedir. Arınmadan hoşlanmayan insanlar olsa da ciddi bir muhalefet yoktur. Katılmak istemeyen kişiler genelde kendilerini o gece eve kapatmaktadırlar.

Arınma Gecesinin destekçileri de çok fazladır. Pek çok insan bu geceyi sorunlarından kurtulmak için kullanmaktadır. Telkinler ve propaganda ile de meşrulaştırma yapılmaya devam etmiş.

Arınma Gecesi Karakterler

Rick ve Jenna şimdiye kadar arınma gecesine hiç katılmamış bir çifttir. Ama bu durum iş anlaşması yapacakları kişiler tarafından bir partiye davet edilmeleri ile değişir. Anlaşmayı bağlamayı umarak bu daveti kabul ederler.

Miguel bir deniz subayıdır. Ailesinin yine bir arınma gecesi kaybetmişti. Bir süredir askeri gövdedir. Döndüğünde arınma Gecesi öncesi kız kardeşini kontrol etmeye gider. Kardeşi gittiği hastanede bulamaz. Daha sonra kardeşinin bir külte katıldığını öğrenir. Onu kurtarmak için Arıma Gecesi tehlikeleri ile başa çıkması gerekecektir.

Penelope, Miguel’in kız kardeşidir. Kayıplarının ardından İyi Önder’in tarikatına katılmıştır. Ailesi ile tekrar birleşebilmek için onun öğretilerini izlemektedir. Tarikattaki en adanmış takipçilerden biridir.

Jane, Arınma Gecesi’nde bir iş anlaşmasını tamamlamak için ekibiyle birlikte çalışmak zorundadır. Ofis binasında çok sayıda güvenlik önlemi alınmıştır. Jane hem işin stresi, hem ofisteki gerilim hem de kendi dürtüleri ile baş etmek zorundadır.

Don Ryker ise Jane’in patronudur. Aralarındaki gerilim son dönemde artmıştır. Sebebi ise mobbinge varan davranışlarıdır.

Travis, iyi önder olarakta bilinen bir tarikat lideridir. Takipçilerine kendilerini kurban etmelerinin öğütlemektedir. Genellikle acı çeken gençleri etrafına toplamaktadır.

Pete, meyhane işleten ve şehirde etkisi olan bir adamdır. Çevresindekiler tarafından ona büyük saygı duyulur. Eski bir asker ve polistir.

Genel Değerlendirme

Bazı sahneler uzun tutulmuş ama bu durum anlaşılabilir. Yavaş sahneler aksiyon sahneleri ile bir nebze dengelenmiş. Tabi dizinin en zayıf noktası klişelerin çok fazlalığı olmuş. Karakter derinliği de fazla değil. Öte yandan konusu itibariyle çok fazla karanlık olması beklenirken baskın bir kötü de yok. Ortalığı yakıp yıkan figüranlardan öteye gidemiyor. Hem iyi hem kötü karakterler bu kadar tek yönlü olmamalıydı.

The Purge serisinin en büyük kusurlarından biri yeterli ciddiyetin olmamasıydı. Dizi bu durumu kısmen düzeltmiş. Kötülüğün sıradanlığı gibi bir tema işlenirken yapımda biraz ağırlık olması gerekiyor. Ama yine karikatürize edilmiş karakterler bu ağırlığı olumsuz etkiliyor.

Diğer bir eksik taraf arınma karşılarına yeterince yer verilmemesi olmuş. Hoşnut olmayanlar azınlık olsa da böyle bir durumda daha fazla yer verilebilirdi.

Dizinin bir diğer avantajı süre bolluğu nedeniyle olayları daha ayrıntılı işleyebilmesi olmuş. Diğer serilerde hep eksik yanlar kalıyordu. Dizide süre avantajı nedenyle yeterli vakitleri olmuş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu