Film & Dizi

Bir İlan Kemal Sunalın Hayatını Nasıl Değiştirdi

Bir İlan Kemal Sunalın Hayatını Nasıl Değiştirdi Kemal Sunalın Şaban Olduğu o an Hepimizi güldüren ve Televizyon kanallarında sürekli yayınlanan ve bir çok kez izlememize rağmen yinede bıkmadan izlediğimiz Kemal Sunal neden bu kadar çok sevildi?

O zamanlar belki de Kemal Sunal Filmleri‘ni izleyenler güldükleri ve rahatladıkları için Kemal Sunal’ı sevip bağırlarına basmışlar ve hala unutulmaz bir oyuncu olarak hep onu gülüşü ile unutulmazlar arasında yerini almıştır.

Kemal Sunal Yeşil Çam Macerası

Kemal Sunalın Lise yıllarında başlayan oyunculuk aşkı ilk önce Tiyatro sahneleri ve başarılı performansı ile sinemeya yönlenmesine sebep olmuştur.Vefa Lisesinde derslerinde başarılı olmak için çaba sarfederken Okulda yeni açılacak Tiyatro klübü yüzünden derslerine eskisi kadar kendini veremez olur.

Tiyatro’da tüm gününü geçiriyor sahne arkasında olsa bile büyük haz alıyordu.Hiç başrol alamasa bile içindeki oyunculuk aşkı onu baştan aşagıya sarıyor,başını döndürüyordu.Vefa Lisesinden anca 11 yılda mezun olabilmiştir.

Öğretmenlerinin gözünde başarısız bir öğrenci olarak gözüksede Felsefe Öğretmeni,ondaki yeteneği görmüş Müşfik Kenterle tanıştırıp,Kenter Tiyatrosunda küçük roller almasını sağlamıştır.Kemal Sunal Profesyonelliğe ilk adım attığı için öğretmenine dualar ediyor ilk günki heyecanları bir kez daha hissediyordu.

Kemal Sunalın öyle büyük rollere ihtiyacı yoktu.Sahneye adım attığında bir bakışıyla izleyicileri kahkahaya boğuyor,bazen bu kadar çok gülünmesine kendi bile anlam veremiyordu.Star değilim repliğim bile yok neden gülüyorlar anlamıyorum derdi.

Bir çok kez çıktı sahnelere sayısız kez insanların gönlüne girdi gülüşü ile,1972 yılı bir Cuma günü gecesi daha önce bir çok kez sergiledikleri bir oyunun akşam matinesinde oyunu izleyenler arasında çok farklı biri vardı.

Kemal Sunalın Hayatını Değiştiren Yönetmen

Oyunu izleyenler arasında ünlü yönetrmen Ertem Eğilmez’de vardı.Kemal Sunalın gelecekteki Ertem Abisi.Çok yüksek gözlem izleme yeteneği bulunan Ertem Eğilmez,Kemal Sunalı sahnede gördüğü an binlerce film projesi kafasında döner.

Sahnede elindeki süpürgesi ile bekleyen bu çocuğu kılıktan kılığa rolden role sokar hayal dünyasında.Tiyatrodaki oyun sona erer Kemal Sunal üstünü değiştirirken üstünde günün yorgunluğu oluşmuş biraz dinleneyim diye oturduğu sırada.

İçeriye biri girip direk ona doğru ilerler genelde tebrikleri başrol oyuncular kabul edip alırken bu kişi direk ona doğru ilerler.Utangaç bir yapısı olan Kemal Sunal utangaçlığını gizleyemez ve gözlerini bu kişiden kaçırır.

Ona elini uzatan Yönetmen Ertem Eğilmez filmde oynamak istermisin delikanlı der.Kemal Sunal öylece kala kalır içinden binlerce duygu geçmesine rağmen hepsi aynı kapıya aynı mutluluk yoluna çıkıyordu.

Bu teklifi düşündüğü için değil sadece biraz şaşırdığı için geç Elbette cevabını vermesine neden olmuştur.İlk Filmi Tarık Akanın başrollerinde oynadığı Tatlı dillim filminde Basketbolcu arkadasını oynar Tiyatroda olduğu gibi bu filmdede başrol oynamamıştır.Ama onun için o filmde olmak bile paha biçilmez olmuştur.

Kemal Sunal bir yl içinde tam olarak dört filmde oynar,Salako,Mavi Boncuk,Köyden İndirim Şehire bu filmlerde hem şöhretini arttırıyor yavaş yavaş bir efsane olma yolunda adım adım ilerliyordu,

Kemal Sunal Şaban Karakteri Nasıl Oluştu

Ertem Eğilmez, Rıfat Ilgazın kaleme aldığı Hababam Sınıfı Sinemaya uygulamaya çalışıyor fakat filmde oynayacak oyuncuların seçiminde kararsızlıklar yaşıyordu.Oyuncu seçimleri çaresizliğine aklına gelen bir fikir ile son vermek ister aklına gazeteye ilan vermek gelmiştir.

Kısa süre içinde her yere ulaşan bu ilanları okuyan geliyor herkez bu filmde oynamak ve yıldız olabilmek istiyordu.O yıllarda Yeşilçam izleyicileri artış gösterdiği için kendisini izletmek isteyenlerde çoğalıyordu.

Bu durumdan mutlu olan Ertem Eğilmez yinede bu filmde oynayacak İnek Şaban Karakteri için doğru kişinin karşısına çıkmadığını düşünür taki o ana kadar.

Ertem Eğilmez’in yeni bir film çekmek için çalıştığı Kemal Sunalında kulağına gider.Kemal Sunal içine kapanık çekingen biri olduğu için.Gidipte bu filmde benide oynatırmısın diyemez utanır kısmetimde varsa zaten olur diye düşünür.

Bu Film teklifi için ne gelen olur ne de giden,soğuk bir günde İstanbul sokaklarında gezmeyi seven Kemal Sunal,bir gazete alıp boğaza karşı bu gazateyi okumayı düşünüyordu.Gazeteyi okuduğu bir sırada gözü bir ilana çarpar.

İlanda Film Artisti olmak isteyenlere büyük fırsat yazar.Bu ilanda bahsedilen film Ertem Eğilmez’in filmiydi.Kararsız dı ama bunu yapmalıydı,Ertem Eğilmezin yanına gidip seninle çalışmak istiyorum diyecekti.

Bu filmde banada bir rol ver diye böylesine gözü kara anları Kemal Sunalın çok az olmuştur.İlandaki adrese bakıp gazeteyi kapatır.İstiklal caddesinde bulunan Arzu Filme yol almaya başladı.Kapıdan içeri girerken keşke bunu yapmasaydım diye düşünür.

Artık olan olmuştu geri dönmek olmazdı.İçeriye girdiğinde ilk karşılaştığı kişi Ertem Eğilmez olur.Göz göze gelirler ve Kemal Sunalın o doğal gülüşü yüzünde belirdi.Yönetmen Ertem Eğilmaz’de aynı şekilde ona bakarak işte İnek Şaban’da geldi der Ertem Eğilmez.

Kemal Sunalın bir anda şaşkınlığından sonra benmi dedi,iyide ben ne yapacağım filmdeki ne karakterini nede filmin seneryosu hakkında bir fikri vardı.Bir anda inek şaban oluvermişti.Ertem Eğilmaz senmi?Sen hiç bir şey yapma sadece gül yeter.

İşte bizleri kahkahalar boğan ve hep hafızarımızda inek şaban olarak hatırladığımız Kemal Sunal Hababam sınıfı filminde kendinden daha tecrübeli daha eski oyuncular ile hemen hemen herkezin eşit rol aldığı filmde oynamıştır.

Bu filmde daha fazla tanınan biri olarak ön plana çıkmıştır.Gerçektende komedi filmleri dendiğinde ilk akla gelen Kemal Sunal onu asla unutmayacağız.

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu