KadınFilm & Dizi

Dietland – Konusu ve İncelemesi

Dietland kara mizah türünde bir Amazon Original yapımıdır. Enteresan konusu ve kadın sorunlarını ele almasıyla etkileyici bir yapımdır.

Prime Video için hoş bir dizi olmuş. Başrolle çok kolay şekilde bağ kurulabiliyor. Dietland izleyiciyi içine çekmede başarılı diyebiliriz. Ama sürükleyici olmamasını bir noktada sorun oluyor.

Dietland Konusu

Erik kilo vermeye çalışan mobid obez bir kadındır. Sürekli mutsuzdur ve zayıflayınca nasıl bir hayatı olacağını hayal etmektedir. Bir moda dergisinin editörüne yazılan mektupları cevapladığı bir işi vardır. Umutsuz genç kızlardan aldığı mektupları okuyarak daha da karamsar hale gelir .

Bu sırada Jennifer diye bilinen bir katil cinayet işlemeye başlar. Ve yine aynı dönem radikal bir grup Erik ile iletişim kurar. Erik bir değişime katılma ve mide ameliyatı olma hayalleri ile sarmanılır.

Erik’in çalıştığı Austen Medya çeşitli saldırıların hedefi halindedir. Patronu Kitty moda dünyasında büyük etki sahibi bir editördür.

Dietland Karakterler

Erik, dizinin ana karakteridir ve tüm hayali mide ameliyatı olmaktır. Dominic ise Erik’in çalıştığı dergide karşılaştığı dedektiftir.Aralarında bir yakınlaşma başlar.

Kitty hırslı ve kontrolcü bir kadındır. Moda dünyasında güçlü bir isimdir. Erkeklere gizliden kin duyar ama mevcut durumunda avantajlarından yararlanır. Dizideki bir diğer güçlü kadın Abra, Austen Medya’nın sahibi Stanley’in karısıdır. Bu evlilik yüzünden hayatındaki çoğu şeyden vazgeçmek zorunda kalmıştır.

Verena, kadınlara kendilerini sevmeleri konusunda yardım eden bir kadındır. Aynı zamanda çeşitli vakıflara bağış yapan bir hayırseverdir. Verena’nın etrafında onunla benzer görüşlere sahip kadınlar vardır.

Genel Değerlendirme

Dizinin türü kara mizah olarak geçse de karamsar tarafı kesinlikle daha ağır basıyor. Konusu itibariyle izletse de gülümsettiği pek söylenemez. Obeziteyi sadece güzellik olarak ele alması da tek yönlü olmuş. Sağlık çoğu insan için daha ön planda yer alıyor. Olay sadece çevresel etkenler üzerinden anlatılmış. Erik başkalarının tepkileri yüzünden kendini değiştirmeye çalışıyor.

Erik’in yaşamı ile dizinin konusu arasında git geller çok fazla olmuş. Bölümler arasında kopukluk oluyor. Bu bağlı olarak sürükleyicilik azalıyor. Eksiklerine rağmen Dietland güzel bir dizi ve izlemeye değer bir yapım olmuş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu