Yaşam

Dinde İlim Ne Demek

Dinde İlim Ne Demek Her Müslümana Farz Olan Şey İlim

Bir süre rahatsızlığımdan sebep, yazılarıma ara verdim. Siz okuyucularımla biraz
uzak kaldık. Artık yazı buluşmalarımla sizlerleyim.

Bu yazımdaki konumuz ilimdir. Hep birlikte bu kapıyı aralayalım.

Peki İlim ne demektir: bilim ve bilmektir.

İslam’da ilmin kavramı: Allah’ımızın(c.c) vahiy yolu ile bizlere gönderdiği ayetlerden ve Allah Resulünün(s.a.v) sözleri olan hadislerden öğrendiğimiz dünya, ahret bilgileridir. Bu bilgiler sayesinde hem dünya yaşantımızdaki gerekli bilgilere vakıf oluruz hem de ahret hayatı hakkındaki bilgileri öğrenmiş oluruz.

Ben müslümanım diyen birinin omuzlarında öğrenmesi gereken farz ilimler vardır. Bu ilimleri öğrenmek Rabbimiz(c.c) tarafından bizlere emredilmiştir. Peki bunlar nelerdir bir bakalım.

Her müslüman bilir ki, İslam’ın şartı 5 tir.
1.Kelime-i Şahadet getirmek,
2.Namaz kılmak,
3.Oruç tutmak,
4.Zekât vermek,
5.Hacca gitmek.
Kelime-i şahadet en baştadır. Çünkü İman olmadan, hiçbir amelin, iyiliğin, yardımın, güzel ahlakın faydası yoktur. Namaz hemen imandan sonra zikredilir,çünkü namaz dinimizin direğidir. O olmadan İslam’ı inşa etmek zordur.Bizlere ilmin farz olan kısmına gelirsek,

Kelime-i şahadet; İman ile ilgili bilgileri bilmemiz bizlere farz kılınmıştır. Mesela,Allah’ımıza(c.c) nasıl inanacağız, Peygamberlere(s.v.a) nasıl inanacağız,Allah’ımız(c.c) tarafından gönderilen kitaplara yani Tevrat, Zebur, İncil, Kur’an-ı Kerim’e nasıl inanacağız, sonsuz hayatımız olan ahret yurduna nasıl inanacağız,kader meselesine nasıl inanacağız tüm bu bilgileri öğrenmek, erkek kadın tüm inananlara farzdır.

Namaz kılmak; Her ibadetin kendine göre şekli, vakti, kuralları vardır. İbadet ederken ben böyle yapmak istiyorum gibi, bir durumumuz olamaz. Bizlere nasıl  tarif edildi ve emredildiyse, öyle yapmalıyız.

Namaz farz kılınan bir ibadet olduğundan, namaz hakkındaki tüm bilgileri,kuralları, kaideleri öğrenmek, uygulamak tüm inanan Erkek ve Kadın için farz kılınmıştır.

Bir sonraki yazımda bu bilginin devamını sizlerle paylaşacağım. Bilginin olduğu yerden, cehalet kaçar.Sevgi, saygı ve sağlıkla mutlu kalın.

Yazar:Sevda Yerinde

 

 

 

 

 

 

 

 

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Eline emeğine yüreğine sağlık arkadaşım. Bilgili paylaşımlar. Maşallah.devamini bekleriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu