Yaşam

Her Çocuk Bir Umuttur

Her Çocuk Bir Umuttur

Benim hayatım karanlık başladı, nikahsız bir birliktelik, beni doğurup terkeden bir anne, psikolojik sorunları olan bir baba

Babamın yanında büyüdüm. Sevgi, ilgi, oyun, beslenme, güven olmadan.
İlkokulda uyuşturucu ile tanışınca babam tarafından okuldan alındım. Göçebeler gibi gezdik babamla.Büyümeye başladım, sorunlarım benden önce büyüdü. Babamın birlikte yaşadığı kadınla anlaşamayınca evden kaçtım. Bağımlılık, gece hayatı küçücük omuzlarıma bindi, mutsuzluk daha da ağırdı.

Onunla tanıştım , bütün benliğimle ona bağlandım, körkütük aşıktım, doğru yanlış önemli değildi sadece o vardı.Aşık olduğum adam hırsızdı, ama olsun bu onun suçu değil, çünkü doğduğundan beri bu mesleği yapanların içinde.

Evli ve iki çocukluydu ben ise onbeş yaşında. Annesi ve karısı beni döverek sokağa attılar, tekrar sokaklara döndüm.Bir gün karakola düşünce babam beni yanına aldı ve başka bir şehre taşındık…

Yaşamak için nedenlerim olduğunu düşünmeye başladım, kendime değer vermeye, kuşları, ağaçları,insanları sevmeye, mutlu olmaya hakkım olduğuna ve yaşamanın her zorluğa rağmen güzel olacağına karar verdim , uzun ve huzurlu bir yola çıktım…

Ben bir çocuğum, çocukluğunu yaşamayan bir çocuk, ihmal edilmiş, istismara uğramış madde bağımlısı bir çocuk

Benim suçum nedir?

Ben de sıcacık bir yuvada sevgi ile şımartılan, üşümeyen , oyuncakları olan diğer çocuklar gibi büyümek isterdim beni dünyaya getiren ve beni karanlığa mahkum eden aile olmayan ailem.

ŞİMDİ BÜYÜKLERİMİZE SORALIM:

Ne yapmalıyız?

Bu çocukları görmezden mi gelelim, dışlayalım mı?
Toplumdaki bireyler olarak, mağdur bir çocuk gördüğümüzde, duyduğumuzda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurabiliriz ya da ALO 183 destek hattına ulaşabiliriz. Çocuklara yönelik ihmal, istismar, şiddet vakaları başvuru halinde anında profosyonel meslek elemanları tarafından değerlendirmeye alınır.

Aileleri takip altında tutan, çocuklara yönelik riskleri erken fark eden ve bunları önlemeye yönelik olarak çalışan yerel düzeyde hizmet sunan, izlemeden sorumlu birimlerin devlet tarafından oluşturulması elzemdir.

SONUÇ OLARAK: Bu çocuklar bizim çocuklarımız, onları korur, gözetirsek, bananeci olmazsak, sevgiyle yaklaşır ve insan olarak görevlerimizi yapar isek her çocuk mutlu olur.
Unutmayalım; HER ÇOCUK BiR UMUTTUR!

Yazar: Filiz ÇETİN
Sosyal Hizmet Uzmanı

Yazarın Diğer Yazısı: Çocuk Olmak İstiyoruz 

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu