Kadın

Hindistan’da Kadın Hakları

Hindistan’da Kadın Hakları Hintli kadınlar yıllardır kadına şiddet ve toplum baskısına karşı mücadele ediyorlar. Hint hükümeti de kadınları korumak için çeşitli yasalar çıkartıyor. Ama son yıllarda pek çok alanda atılım yapan ülke hala kadın hakları konusunda ilerleme kaydedemiyor.

Toplum Yapısı

Hindistan geleneklerine bağlı bir ülke olarak kültürel değişimlere çoğunlukla olumlu tepki vermiyor. Kast sisteminin bile elli yılı aşkın süredir mücadele edilmesine rağmen aşılamaması da bunun sonuçlarından bir tanesidir. Gelenekler de çoğu zaman kadın aleyhine işliyor. Yüklü miktarda çeyiz parası ödemek, aile içi konumlarının düşük olması gibi pek çok kültürel sorun var.

Neredeyse her ülkede ataerkil gelenekler var. Ama Hindistan’da bu durum ölümcül olabiliyor. Mesela çeyiz parası ve damada verilecek hediyeler için geline şiddet uygulanabiliyor. Bu sebeple kadın intiharları yaşanıyor. Bir diğer kültürel sorun alt kastlardaki kadınların daha savunmasız olmalarından kaynaklanıyor. Tecavüz vakalarında alt kasttan kadınların hedef alındığını biliyoruz.

Hindistan’da son yıllarda yükselen Hindu Milliyetçiliği nedeniyle bu konuda bir eleştiri yapmak da zorlaşıyor. Aslında bu konunun iki tarafı var. Hintliler dünya genelinde fazlasıyla ırkçılığa maruz kalıyorlar. Bu anlamda kendilerini koruma içgüdüsü geliştirmiş olmaları normal karşılanabilir. Ama bu durum sorunlarında görmezden gelinmesine neden oluyor.

Şehirlerde insanların bilinçlenmesi kısmen daha kolay oluyor. Ama kırsal kesimlerde toplum kadını suçlamaya eğilim gösteriyor. Bu durum gerek devlet otoritesinin eksikliği gerekte geri kalmışlıkla açıklanabilir.

Kadın Mücadelesi

Hintli kadınlar pek çok protesto gösterisi yaparak sorunlarını dile getirmeye çalışıyorlar. Özellikle tecavüz olayları sonrası geniş çaplı protestolar düzenleniyor. Ayrıca çeyiz parasını kaldırmaya yönelik talepler de var. Yüksek çeyiz paraları kadına şiddetin sebeplerinden birini oluşturuyor. Bazı fakir Hintli ailerin kız çocuklarını ölüme terk etmelerinin sebeplerinden biri olarak da yine bu çeyiz paraları gösteriliyor. Bu konuyu öncelik haline getirmeye çalışan pek çok feminist var.

Hint Feminizmi’nin eksik noktaları da bulunuyor. Sürekli Modern Batı Feminizmini uygulamaya çalışıyorlar. Ama bu onların kültürel sorunlarına her zaman hitap etmiyor. Hatta çoğu zaman fazla naif kalıyor.Bu yüzden daha Hindistan merkezli bir harekete ihtiyaçları var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu