Kitap Yorumları

Hobbit Kitap Yorumu

HOBBİT KİTAP YORUMU

 TOLKİEN MİRASI

J.R.R Tolkien ‘ e ait muhteşem  bir kitap.

The Hobbit öve öve bitirilemez…

Fantastik edebiyatın öncüsü Tolkien…

 J.R.R Tolkien İngiliz yazar, şair, filolog ve akademisyen. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanınır. Oxford Üniversitesi’ne bağlı kolejlerde Anglosakson dili profesörü ve İngiliz dili ve edebiyatı profesörü olarak görev yaptı.

KONUSU:

Peki ya Hobbit . Gelelim Hobitte.  Yazısı ,hayal gücü, okurla kurduğu iletişim, benzetmeleri, sade  ama bir o kadar zengin dili ile muazzam yazarın muazzam kitabı. Shire sınırlarında toprakta bir kovakta yaşayan , evine ve keyfine düşkün ama bir o kadar da maceracı tatlı Hobit’in , büyücü Gandalf ‘ın isteği ile cücelerle beraber , cücelerin eski vatanı olan çorak topraklar içerisinde yer alan Yalnız Dağ’a yapmış oldukları seyahatleri ve cücelerin ganimetlerine el koymuş Samaug isimli ejdarhaya karşı verilen mücadeleyi ve daha sonra da Beş Ordu’nun Savaşı’nı anlatıyor.

Hobit’in yaşadıkları o kadar güzel anlatılmş ki yer yer içinde kayboluyorsunuz hikayenin, yer yer canlanıyor tüm zamanlar gözünüzde. Kurgusu bence filmine göre kitapta daha güzel işlenmiş. Ne yazık ki kitap gibi olmuyor filmleri o yüzden kitabı bence okunmalı izlenilecekse o zaman izlenilmeli.

Toplamda 5 kitaptan oluşan bu miras Tom Bombadıl’ın Maceraları, Ham’li Çiftçi Gıles, Roverandom, Büyük Wootton Demircisi, Hobbit  olmak üzeredir.

Her kitap kendine özgü büyüklüktedir ve çanta boyutundadır. Kapak tasarımları ve ciltli görünümü ile şık bir yapıya sahiptir. İthaki Yayınları ile bu güzel serinin kitaplarını inceleyebilirsiniz.

ALINTI

” Biraz ışığa ne dersiniz?” dedi Bilbo özür dilercesine. “Biz karanlıktan hoşlanırız,” dedi cücelerin hepsi. “Karanlık işlere karanlık gerekir!..”

Keşke biz diye bir şey olsaydı: yapayalnız olmak çok korkunç.”

“Yaşanması iyi olan şeylerle geçirilen güzel şeyler çabucak anlatılır ve dinlenmesi pek keyifli değildir; öte yandan rahatsız, yürek oynatan, hatta dehşet verici şeylerden iyi bir hikaye çıkabilir, her halükarda anlatılmaları uzun sürer.”

Şanslı numaralar her zaman başarıya ulaştırmaz.”

“Can çıkmadıkça umut kesilmez.” Kitapları İncele

FULÇİÇEĞİ

 

 

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu