Yaşam

Kişisel Gelişim ve Psikoloji

Kişisel Gelişim ve psikoloji çağımızın yeni trendleri arasında yer alıyor. Günümüz insanları hiç olmadığı şekilde iyileşmeye, gelişmeye yada basitçe mutlu olmaya çalışıyor.

Modern yaşam insana çok fazla olanak sundu. Sanayi devriminden beri hiç olmadığı kadar yüksek bir hayat kalitesi var. Üstelik internet ve diğer üst düzey teknolojiler eklenince sürekli değişen bir dünya haline geldi. Ama insanlık bu hızlı değişim durumundan nasıl etkileniyor bilemiyoruz.

Materyalizmin yükselişi ile kesin bir zafer beklenirken doğu maneviyatına başlayan ilgi ile durum değişti. Üstelik en inanç boşluğu olan ortamlarda çeşitli kült ve tarikatlara kayış yaşanıyor. İnsanın inanma ihtiyacı sabit kalıyor. Maddi gelişmeler ve kolaylıklar insana yetemiyor.

Modern Bireylerin Mutsuzluğu

Herkesin hayatı kendine zor gelse de eski çağ insanlarının yaşadığı zorluklarla bizim zorluklarımızın karşılaştırması mümkün değil. Sadece sağlık alanındaki gelişmeler bizim hayatımıza çok olumlu etki etti. Eski çağları masal gibi düşünmeye meyilli olsakta o dönemlerin koşulları modern insan için tahammül edilemez seviyedeydi.

Tüm bu gelişmelere rağmen modern insan kendini zayıf hissediyor. Ve psikolojik danışmanlığa büyük ihtiyaç duyuyor. Psikoloji elbette bir bilim dalı ama aynı zamanda sektör olarak tüm dünyada büyüyor. Psikologa ve terapiste giden insan sayısında artış var. Eğer geliri yüksek olsa gitmeyi tercih edecek insan sayıda bir hayli fazla diyebiliriz. Bununla birlikte çeşit çeşit yeni terapi yöntemleri uygulanmaya başlandı.

Bu durumun sonucu olarak  “Modern Yaşam İnsan Doğası’na uygun mu?” sorusuna geliyoruz. Evet yaşam koşullarımız iyileşti ama doğamızdan da koptuk. Belki saatlerce yürümek çok zor olsa da insan doğasına daha mı uygun? Araba kullanmak kolay olsa da bizi mutlu etmeye yetmiyor.

Bunun da ötesinde geçiş nesilleri olarak insanlar ordan oraya savruluyor. Ve sürekli bir geçiş yaşıyoruz çünkü teknolojiyle herşey çok hızlı değişiyor. Daha iyi olmakla birlikte insana ne kadar uygun bilemiyoruz.

Kişisel Gelişim Sektörü

Kendini zayıf ve uyuşmuş hisseden insanlar kişisel gelişim sektöründen yardım almaya başlıyor. Yol gösterici olarak kişisel gelişim kitaplarına başvuruyor. Bu alanın pek çok bireye yardım ettiğini de söyleyebiliriz. Ama yardıma ve desteğe muhtaç insan sayısı da çok fazla sayıya ulaştı.

Modern insan çoğunlukla hizmet sektöründe çalışan, sürekli gülümsemek zorunda olan ve rutininden hiç sapmayan kişilerden oluşuyor. Bu döngüden kurtulabilmek için bazıları hayal peşinde koşuyor. Kapitalizmin sıfırdan zengin olan adam hayali batı toplumlarında çok yaygındır. Kişisel Gelişim kitapları bize ekstra şeyler yaparak öne geçmemizi söylüyor. Ancak modern insan zaten halihazırda çok fazla çalışıyor.

Kişisel Gelişim sektörünün daha faydalı olması için psikoloji ve sosyolojiden destek alması gerekiyor. Günümüz insanlarının sorunlarına çare bulmak için ilk başvurduğu şeylerden biri kişisel gelişim kitapları oluyor. Artık işlevleri sadece mesleki tavsiye vermenin ötesine geçti. Bu yüzden artık ciddi yaklaşımlar gerektiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu