Kitap Yorumları

Kızların Suskunluğu / Kitap İncelemesi

Son günlerde çıkan Mitolojik kitaplar içerisinde elimize aldığımızda bırakamayacağımız türden eserler var. Bu kitaplardan birisi olan Kızların Suskunluğu etkileciyi ve hüzünlü bir hikayeyi kadın bakış açısıyla anlatıyor.

Mitolojik kitapları okumaya bayılıyorum desem yanlış olmaz. Aynı kurguları farklı bakış açılarından okumayı da çok seviyorum.

Pat Barker

Kitabımızın yazarı Pat Barker, 8 Mayıs 1943 yılında Thornaby Birleşik Krallık’ta dünyaya gelmiştir. İngiliz yazar ve romancıdır. Bellek, travma, hayatta kalma ve iyileşme temalarına odaklanan kurgusu için birçok ödül kazanmıştır. Yazarın çalışmaları doğrudan künt ve sözlü olarak tarif edilmektedir.

Kızların Suskunluğu Konusu

Kızların Suskunluğu’nda Troya Savaşında eziyet gören, savaşta en büyük darbeyi alan, görmezden gelinen kadınların ağzından okuyoruz. Aslında uzun yıllar süren savaşın tüm kurgularında Briseis ismini duymuşuzdur. Briseis Yunan mitolojisine göre Troia’da Lyrnessos şehrinde soylu bir kadındır.  Akhilleus, Lyrnessos’u yağmalayarak Briseisi köle olarak almış, ama sonra Agamemnon’a vermek zorunda kalmıştır. Hektor’un Patroklos’u öldürmesinden sonra Agamemnon, Briseis’i geri vermek zorunda kalmıştır. Bu sefer ise  tüm kurguyu onun gözünden okuyoruz.

Troya Savaşı’nın belki de en acımasız tarafını anlatıyor bize Briseis. Çoğu zaman mideniz kaldırmıyor diyebilirim. Gözleriniz doluyor, hatta bazı filmlerde kafamızı çevirdiğimiz sahneler olur ya içiniz sızlar, kitabın bazı kısımlarında o hissi yaşıyorsunuz.

Size tavsiyem, savaş alanında erkeklerin gölgesinde kalmış, çektikleri acının her detayını anlamak ve okumak istiyorsanız Kızların Suskunluğu’nu bekletmeden okuyun.

Yazarın okuduğum ilk kitabı ama diğerleri için de merak uyandırdı. Dili asla sıkmıyor, hikaye sizi o kadar içine çekiyor ki verdiğiniz aralarda bir tarafa bırakmış olduğunuz bir savaşı devam ettirme hissi doğuruyor. Yarım kalmış bir filmi devam ettirme arzusuna benziyor.

Mitolojik eserleri sevmeyenler bile rahatlıkla okuyabilir, sevenler ise asla kaçırmamalı 🙂

Şimdi sizlere bu güzel kitap hakkında güzel alıntılar bırakacağım.

ALINTILAR

“Kalbini değiştirmeden hayatını değiştiremezsin. Değişim içeriden başlar.”

“Temiz bir kalp , zehirli dillerin bozduğunu düzeltir.”

“Geçici insanlar, kalıcı dersler verir.”

Mitolojik-fantastik edebiyat dalında yer alan Kızların Suslunluğu kitabını hemen hemen her sitede bulabilirsiniz. Buradan >>

Basım : Haziran 2020

Yayınevi: İthaki

Sayfa Sayısı: 320

 

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Senin cümlelerinle ne güzel bir yorumlama olmuş ellerine sağlık canım sen böyle yorumladikça ben bile merak ediyorum kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu