Film & Dizi

Kuruluş Osman Geyhatu Kimdir

Kuruluş Osman Geyhatu Kimdir?Kuruluş Osman dizisin de Mogollar’ın Lideri Geyhatu’dan çok sıklıkla söz edilirdi.Nihayet Yeni sezon Kuruluş Osman bölümlerinde merak edilen Geyhatu izleyiciler ile buluştu.

Mogolların özellikle Balgay, gibi bir komutanın bile adını duyduğunda tir tir titreyip ne yapacağını şaşırması ondan korktuklarını belli etmelerini hep birlikte izledik.

Peki Geyhatu Kimdir?Geyhatu Diye Biri Gerçekten Varmıydı?

İsterseniz Kuruluş Osman Dizisi‘nin eski bölümlerine giderek O tarihlerde Geyhatun’un kim olup ne kadar önemli biri olduğu daha iyi anlayabiliriz.

Cengiz Han Mogollar ve Bazı Türk Obaları’nı birleştirerek Osmanlı döneminde Tarihin gördüğü en kanlı bir lider olması ve büyük imparatorluklar kurarak,kurmuş olduğu imparatorlukların sınırları Kore Yarım Adasından başlayıp Viyana kapılarına kadar dayanan ve hükmeden çok büyük bir lider olarak bilinmektedir.

Cengiz Han hayatının son döneminde ölümüne yakın 4 erkek oğuluna imparatorluğunu 4 e bölerek oğullarına miras olarak bırakır ve ülke 4 parçaya bölünür.

4 e bölünen imparatorluk sonucu 4 devlet kurulur bu devletler?

Kuzeyde Altınordu Devleti

Güneyde İlhanlılar

Orta Asya Bozkırlarında Çağatay Hanlığı

Bu üç devlete bağlı ve Merkez Moğol Devleti olan ve Çinide içine alan Kubilay Hanlığı,Bu 4 Moğol Devleti İç işlerine bağımsız,dış işlerinde ise Kubilay Hanlığına bağlıydılar.

İşte tüm bunları az çok öğrendikten sonra Geyhatu Kimdir?Asıl konumuza gelmeye başlayalım.Yazımızda bahsettiğimiz gibi Cengiz Han topraklarını 4 parçaya bölmüştü.Bu toprakların Mezapotamya ve İran bölgelerini oğlu Tuluya bırakır.

Çok erken yaşta vefat eden Tulu nun mirası oğlu Hülagü ye kalır.Azimli olan Hülagü hiç vakit keyetmeden Güney Bölgesi,Anadolu ve Arap coğrafyasına büyük seferler düzenleyerek İlhanı Devletini kurar.

Moğol Lideri Gey Hatu Kim dir ?

Hülagü Han ölünce yerine oğlu Abaka Han babasının kalmış olduğu yerden seferlerine devam etmiştir.Abaka Han’ın iki oğlu olur işte bunlardan biri Kuruluş Osman Dizisinde sık sık adı duyulan ve Mogolların Korkup tir tir titredikleri Gey Hatu işte bu bu kişi.

Gey Hatu o zamanlar yaptığı zalimlik ve kötülükleri ile ün salmış,çok içki içen,görgüsüz ve insan öldürmekten çok büyük zevk alan biri olarak tarih kitaplarında yerini almıştır.

Kuruluş Osman Dizisinde büyük ilgi uyandıran Gey Hatu Karakteri Balgay gibi korkusuz bir komutanın Gey Hatu’nun ismini duyduğunda nasıl bir kedi yavrusu kılığına dönüştüğünü hep birlikte gördük.

Kuruluş Osman Dizisinde Balgay gibi birinin obayı çok fazla karıştırdığına göre bakalım bizleri Gey Hatu’nun gelmesi ile neler olacağını dizi ilerledikçe hep birlikte görüp izleyeceğiz.

Belkide dizide Gey Hatu konusunda ters köşe olabiliriz nedeni ise Osman’ın elindeki esirleri geriye almaya çalışırken Osman’a iyi davranıp Osman Bey’le iyide geçinebilir.

Maruf Otajonov Kuruluş Osmanda

Özbek oyuncu Maruf Otanojov Tüm Türk Dünyası üzerinde büyük hayran kitlesine ulaştı.Kuruluş Osman Dizisine Geyhatu rolunde başlayan Otanojov İran,Rusya ve Özbekistan’da büyük bir izlenme kitlesi ile diziyi zirveye taşımayı başarmıştır.

Geyhatu rolu ile izleyici karşısına çıktığı günden beri sosyal medaya’da da adından çokça söz ettiren Maruf Otanojov Film ve dizi gibi bir çok projede yer almıştır.

Büyük beğeni ile izlenen diziler arasında sürekli üst sıralarda kendine yer bulan Kuruluş Osman Gey Hatu kimdir?sorusunun cevabını sizlere kısaca vermiş olduğumuzu düşünüyorum sitemizi takip ederek tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu