Kadın

Latin Amerika’da Kadın Hakları

Latin Amerika ülkelerindeki kadın hakları savunucuları çok daha fazla mücadele etmek durumunda kalıyor. Feminizm daha aktif olmakla birlikle etki alanı genele yayılmıyor. Bunun temel sebebi ise çoğu ülkede güvenlik probleminin öncelikli olmasından ve diğer sorunların daha arka plana itilmesindan kaynaklanıyor.

Kadına Şiddet Olayları

Kadına şiddet Latin Amerika’da yaygın bir sorun olarak görülüyor. Geçen sene çocuk yaştaki Fatima’nın katledilmesi Meksika’da büyük tepki çekmişti. Meksika başkanı, kadın cinayetlerine ayrı bir parantez açmayı eskiden reddediyordu. Şimdi bu konuda ilerleme kaydedilmiş gözüküyor. Tabi ülkedeki şiddet olayları genel olarak da fazla ve bu durum sorunu daha da besliyor. Ama bu durum insanları sorunları ayrı ayrı ele almaktan alıkoymamalıdır.

Örneğin Meksika’da ve Brezilya’daki şiddet olayları genel olarak uyuşturucu ticaretinden kaynaklanıyor. Bunun altında yatan sebep ise çoğunlukla gelir eşitsizliği sonucu suç oranının artmasıdır. Öte yandan kadına şiddetin toplumsal rollerle ilgisi var. Bunun için kısa vadede kadın korunması, uzun vadede ise kadınlara yatırım yapılmasıdır. Sonuç olarak şiddeti tek bir başlık altında ele almak işe yaramacaktır. Çünkü şiddetin farklı çeşitleri için farklı çareler gerekiyor.

Bir diğer sorun olan Kadın Ticareti ile de mücadele edilmesi gerekiyor. Tabi Latin Amerika’nın sınır ve güvenlik problemeleri bu işi çok zorlaştırıyor. Mülteci kadınlar için hayat şartları oldukça zorlu bir hal almış. Ve yine pek çok ülkede yerli kadınlar da şidddet ve insan ticaretinin hedefi haline gelmişler.

Mülteci sorunu Feministler için en zor konulardan bir tanesidir. Çoğu ülkedeki savaş ya da ciddi güvenlik sorunları insanları göçe zorluyor. Kadın mülteciler için insan kaçakçılarının eline düşmenin korkunç sonuçları var. Mülteci alan ülkelerde her zaman bu yeni nüfusla ilgilenecek kaynak olmuyor. Feministler bu sorunları azaltmak için ancak güvenlik sebebiyle göç eden insanlara destek verebilir. Mülteciler için çalışan dernekler ve aktivistlere bu konuda çok iş düşüyor.

Yapılması Gereken Çalışmaları

Kadın Hakları konusunda ilerleme sağlayabilmek için pek çok Güney Amerika ülkesinin önce kendi içindeki sorunlarını çözmesi de gerekecektir. Devlet otoritesi sağlanmadan kadınları koruyucu kanunlar çıkarmanın da pek faydası olmayacaktır. Pek çok kanunsuz bölge varken polisten koruma beklemek Güney Amerika’da genelinde mümkün değil. Ancak daha gelişmiş Latin Ülkelerinde bu yolla mücadele edilebilir.

Bu anlamda Latin Amerika’daki Kadın Hakları savunucuları farklı bir yol izlemek durumunda kalıyorlar. Feministlerin toplumu bilinçlendirme anlamında geniş çaplı çalışmalar yapması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu