Film & Dizi

Little Fires Everywhere – Dizi İncelemesi

Little Fires Everywhere kadın, ırk ve göçmen sorunlarını işleyen tek sezonluk bir dizidir. Amerika’daki en çok satanlar listesine giren aynı isimli kitabın uyarlamasıdır. Dizi, Reese Witherspoon ve Kerry Washington gibi iki yıldız oyuncuyu bünyesinde barındırmaktadır.

Dizinin internetteki yayın haklarını Prime Video almıştır. Prime Video’nun en iyi Türkçe içeriklerinden biri diyebiliriz. Özellikle kadın kullanılar için çok uygun bir seçenek olmuş.

Little Fires Everywhere Konusu

Kadın öyküsü olarak Elena ve Mia arasındaki gitgelli arkadaşlığı anlatıyor. Ama öyküyü genişleterek Amerika’nın güncel sorunlarına da değiniyor. Annelik, evlat edinme ve zor şartlar altında verilen kararları anlatıyor.

Elena orta sınıf ailesiyle banliyöde yaşayan bir kadındır. Herşeyi planlı yapan, düzenli ve yardımsever birisidir. Bir gün tesadüf eseri karşılaştığı Mia’ya o istemese de yardım etmeyi dener. Bundan sonraki süreçte Mia ve kızı hızlı bir şekilde hayatlarına dahil olur.

Mia ise arkadaşı Bebe’yi kızını bulması için cesaretlendirir. Bebe kaçak bir göçmendir ve kızını besleyecek parası olmadığı için terk etmiştir. Ancak bu durum Elena ile Mia’nın arkadaşlığını zora sokar. Çünkü Bebe’nin kızı Elena’nın arkadaşlarından biri tarafından evlat edinilmeye çalışılmaktadır. Bu çift uzun zamandır çocuk sahibi olmaya çalışılmaktadır. Bu yüzden de Elena onlara karşı çok koruyucudur.

İki kadın karakterin de çocuklarını yetişme tarzında katı kuralları vardır. Bu durum anne kız ilişkilerinde kontrolcü olmalarına sebep oluyor. Elena’nın kocası Bill ise mükemmel koca rolünde yazılmış. Elena’nın takıntılığı kişiliğinin aksine Bill daha içten bir koca figürü gibi davranıyor.

Genel Değerlendirme

Dizi hemen herkesi hem iyi hem de kötü göstermeye çalışmış. Sonuç itibariyle karakterlerle bağ kurmanız zorlaşıyor. Çünkü hemen her karakter kötü ya da sinir bozucu işler yapıyor. İyi ve kötü karakterlerlerin tek yönlülüğü dizilerde eleştirilen bir olgudur. Ama gri karakterin seyirciyle bağ kurabilecek şekilde yazılması gerekiyor. İki kadın karakterle de bağ kurmanın zorluğu dizinin en büyük eksisi olmuş. Bunun dışındaki diğer konularda dizi oldukça başarılı bir iş ortaya koymuş. Oyuncular, yönetmen, senaryodaki olaya örgüsü iyiydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu