Film & Dizi

Maid – Dizi İncelemesi

Maid bize güçlü bir kadın öyküsü anlatıyor. Pek çok kadın izleyici bu diziyi sevecektir. Kadın öyküsü anlaşmasının yanında bir insanın tek başına mücadelesi ve hayatta tutunması da çok önemlidir. Hırslarımız, çaresizliğimiz ve yardım isteyemememiz güzel işlenmiş. Zor zamandan geçen insanlar için birebir bir yapım diyebiliriz.

Maid Konusu

Maid dizisi Alex isimli genç bir anne etrafında dönüyor. Partneri Sean tarafından sürekli bastırılmiş. Alex ailesi tarafından da yalnız bırakılmış. Bu yüzden Sean karşında çok savunmasız durumda kalıyor. Alex’in sosyal hayatı da pek yok. Arkadaşları çoğunlukla ortak arkadaş olduğundan yalnız kalıyor. Yapısı gereği de yardım isteyebilen birisi değil.

Bölümleri izlerken sıkılmak pek mümkün değil. Duygusal tarafı da bir hayli güçlü diyebiliriz. Alex’te mükemel bir sayılmaz Ama yaptığı hatalar onun koşullarında çok normal denilebilir. Baskı altında ve çaresizken hepimiz böyle hatalar yapabiliyoruz.

Ekonomik bağımsızlık dizi de önemli bir yer tutuyor . Çoğu insan o durumda olsa muhtemelen daha ilk bölüm eve dönerdi. Ayrıca duygusal bağımlılık da iyi işlenmiş. Alex’in annesi biri tarafından sevilmeye çok muhtaç olduğunda bunu hep bir erkekte arıyor.

İnsanları baskı altına almanın fiziksel şiddet dışında da yolları var. Duygusal manipülasyon ya da çaresiz bırakma bunlardan bazılarıdır. Sean sürekli Alex’i suçluyor. Böyle bir ortamda sağlıklı kalmak ve düşünebilmek çok zor olur. Yine de Alex’in işler daha kötüye gitmeden ayrilmaya çalışması takdire şayan bir durum diyebiliriz.

Ve birde tercih meselesi var. Alex’in yanlış tercihleri ve sonrasında köşeye sıkışmış olması etkileyiciydi. Erkeğin baba olma konusunda tercih hakkı olmaması da anlatılmış. Bu tarz yapımlar pek yok dolayısıyla belirli ölçüde özgün bir fikri işlemişler. Kadın dayanışması konusunda hem iyi hem kötü öyküler var. Alex’in kadın sığınma evine gitmesi büyük bir rahatlamaydı. Artık yalnız da değildi. iyi ve yardım eden insanlar vardı. Tabi kadınların duygusal sebeplerle geri dönüşü yine burada işlendi. Böyle bir sarmadan kurtulmak kolay olmuyor. Hele ki bu kadar yalnızken çok daha zor. Zaten dizinin en etkileyici taraflarında biri de bu yalnızlıktı.

Genel Değerlendirme

Hayatta tutunma çabası her zaman değerli olmuştur. Sürekli yere düşsekte devam etmek ya da birinin bizi kaldırmasına ihtiyaç duymak gibi güzel şeyler işlenmiş. Çoğu zaman Alex’e kızıyor ama bir yandan da gurur duyuyorsunuz. Böyle diziler o yüzden izleyenlere samimi geliyor. Maid dizisi de bir kadın öyküsü olarak çok samimi diyebiliriz.

Netflix son zamanlarda üst üste kaliteli yapımlar yayınladı. Maid dizisi de bunlardan biri ve rahatlıkla seyredebilirsiniz. Az sayıda bölümü var ve mini dizi gibi ilerliyor . Aksiyon ve komedi gibi unsurlar yok. Ama bölümleri izlerken de sıkılmıyorsunuz. Dram severler içinse çok uygun diyebiliriz. Akıcı, duygusal ve etkileyici bir yapım olmuş.

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu