İş FikirleriYaşam

Network Marketing İle Gelir Elde Etme

Network marketing ile gelir elde etme kişinin serbest bir satıcı olarak ürünleri sattıgı ve yeni satıcılara da sponsor olduğu bir pazarlama modelidir. Multi level marketing yani çok katlı pazarlama ile benzer bir yapısı vardır. Ama çok katlı pazarlama şirketleri daha çok yabancılara satış yaparlar.

Çok katlı pazarlama yurt dışında daha çok ofis açarak ve sermaye koyarak yapılıyor. Ofislerinde bağımsız satıcılara ürün tedarik ediyor ve satış desteği veriyorlar. Ülkemizde direkt sermaye koymak gerektiğinden bu model çok uygulanmıyor.

Direkt satış dedigimiz bir diğer yöntem de var. Çoğu zaman network marketing firmalarının sisteminin bir parçasıdır.Firma size ürün satar sizde müşterilerinize satarsınız. Ama sponsorluk ve ekip sistemi olmayan sadece ürün tedarik eden yabancı firmalar dar. Bunun sebebi sponsorluk sisteminin satış yerine yeni üye almaya daha yatkın olmasıdır. Öte yandan yeni satıcıların çogu zaman destek için sponsora ihtiyacı olur. Biri digerinden daha iyi demek şu noktada zor olur. Çünkü direk satış şirketleri de başlangıç paketleri sebebiyle eleştiriliyorlar. En önemli nokta satabileceğiniz bir ürününüz olmasıdır.

Çoğu insan serbest ya da yarı zamanlı bir çalışma modeline ihtiyaç duyar. Anneler, ev hanımları, düzenli işinin yanında ek gelir elde etmek isteyenler, hastaları sebebiyle evde kalma ihtiyacı duyanlar, genç girişimciler gibi çok fazla insan gurubu vardır. Evdeki iş gücünü ya da serbest iş gücünü piyasaya dahil etmek önemlidir. Pazarlamada buna çok uygun bir alan denilebilir.

Ne yazık ki herkes bu alanda başarılı olamayabilir. Çünkü bu iş temel anlamıyla bir satış işidir. Ve tecrübesiz insanların satış yapması oldukça zordur. Eğer sponsor olan kişi de yeniyse size vereceği tecrübeler sınırlıdır. Bu yüzden hiç para kazanamadan bu işi bırakanlar olmuştur.

Bu yazıyı yayınlama sebeplerimizden bir tanesi de çok fazla insanın network marketing firmalarından ürün alması ama bu ürünleri satamamasıdır. Network marketing satış ortaklığı‘nın gündelik hayattaki versiyonuna benziyor. Yani para kazanmak için çok fazla çabalamak gerekiyor. Ne yazık ki satıcılar önlerinde bir program olmadan çok zorlanıyorlar. Ayrıca çevrelerindeki insanlara baskı yapıp yanlış izlenim de veriyorlar. Sonuç olarak insan ilişkileri kötüleşiyor ama gelir de elde edemiyorlar. Amacımız bu sistemi kötülemek değil .Tam tersi ciddi bir iş olarak yapıldığında çok fazla insana yardım eden iyi bir gelir elde etme yöntemidir. Ama insanların başarısız olmasına sebep olan bazı faktörler var. Bunlardan uzak durduğunuzda daha başarılı olursunuz.

Sponsorlar sizi dahil etmek için çok büyük vaatler verebilirler ama o noktaya gelmek çok zordur. Bazı firmalar ya da kişiler haftada 4-5 saat çalışarak ciddi kazanç elde edeceğinizi söylüyorlar. Biz burda tam tersi karamsar bir degerlendirme yapıyoruz.

İstatistik olarak üyelerin önemli bir bölümü sadece daha ucuza ve indirimli ürün satın almak için bu sisteme giriyor. Bu durum günlük alışverişlerinizde ciddi tasarruf yapmanızı sağlayabilir. Bazı firmalar üyelere çok ciddi indirimler sunuyor. Kıyafet ve kozmetik alımlarında çoğu kadının kullandığı iyi firmalar var. Dolayısıyla bu firmalarda satış yapmayan çok üye var.

İnternetten çok kolay ürün satılan bir dönemde yaşıyoruz. Ama sıcak pazarlama ve dijital pazarlama tamamen aynıdır diyemeyiz. Dijital pazarlama da sürekli bilgisayar başındasınızdır. Network pazarlama ise sürekli yeni alanlara girmekle ilgili oluyor. Evden ya da ofisten yürütülebilecek bir değil. İnternetten satış bile yapsanız bu sadece satışların bir bölümü olacaktır.

Büyük miktarlarda satış yapanlar genelde zaten mağazası olan ya da sektörün içinde çalışanlardan oluşuyor. Bir güzellik uzmanının kozmetik ürünü satması ya da spor salonunda çalışan birinin gıda takviyesi satması kolay oluyor.

Üçüncü gurup ekip kurmada başarılı kişilerden oluşuyor. Ekipler cidden çok iyi satışlar yapıyor. Öte yandan cil gelire ihtiyacı olanlarda bireysel de olsalar iyi işler yapabiliyorlar. Baskı altında kalmak iyi bir motivasyon oluyor.

Ama iki üç ay deneyip başarısız olanlar da var. Herkes satış konusunda yetenekli değildir. Dolayısıyla bazı insanların bırakması tamamen normal diyebiliriz. Öte yandan sık yapılan hataları tekralamamak gerekiyor.

Yeni ve tecrübesiz bir kişinin satış yapmakta zorlanması da çok normaldir. Bu anlamda yapabileceğiniz en iyi şey kendinizi satış alanında gelişirmektir. Bu konuda kitap satın alın, podcast dinleyin ya da youtube’daki ücretsiz videoları kullanın. Bir satış programına ihtiyacınız var. Network marketing en başta tavsiye etme sistemine dayanır. Yakınlarınızdaki kişilere ısrarcı olmadan belirli ürünleri tavsiye edebilirsiniz. Evinize arkadaşlarınızı davet edin ve iyi vakit geçirmeye çalışın. Üç saat süren konuşmalar arkadaşlarınızı bunaltacaktır. Bunun yerine sürekli arkadaş çevrenizi genişletmeye çalışabilirsiniz. Başarılı kişiler çok fazla seyahat ederler. İsim listeleri sürekli genişler. Sosyal yetenekleriniz iyiyse bu size çok uygun bir iştir.

Bir diğer konu da ürünler ile ilgilidir. Satış konusunda tecrübeniz yoksa muhtemelen piyasa fiyatının üstünde olan ürünleri satmakta zorlanırsınız. Firma seçiminde bu en önemli kriter olmalıdır. Yeni başlayanlara temizlik malzemeleri şirketlerini, kozmetik ürünleri şirketleri ve kıyafet şirketleri daha uygundur. Satılması mümkün olmayan ve yüksek maliyetli ürünler piyada dolanıyor. Elbette her ürünü satabilecek çok yetenekli satış temsilcileri ve pazarlamacılar olabilir. Ama yeni başlayanlar az maliyet ve ucuz ürünleri tercih etmeliler.

İlk başta sizin için ciddi olmayan bir maliyetle başlayın ya da katologla satış yapın. Düzenli gelir için her gün çalışmak daha iyidir. Birkaç gün çalışma hedefiyle kişinin disiplinli olması zor oluyor. Belirli bir satış miktarına ulaşmadan ekip kurma ya da sponsor olma gibi durumlara girmeyin. Ne yazık ki bu sektörün kötü ünü satıştan uzaklaşan ve üye sayısını arttırmaya çalışan şirketlerden geliyor. Satış olmadan prim de olmuyor. Çok fazla satıcı her zaman fayda sağlamıyor. Hatta çoğu satıcı kısa süre sonra gerekli desteği alamamaktan bırakıyor. Bir dönem trend olup sonra piyasadan silinen çok firma oldu.

Başarılı Olmak için Bazı Kriterler

  • En az 100 kişilik bir isim listeniz olmalı. Çok küçük bir guruba sürekli satış yaparak gelir elde edemezsiniz. Dolayısıyla ilk aydan itibaren sosyal çemberinizi genişletmeye başlamalısınız.
  • Her gün mutlaka belirli ürünleri tavsiye etmelisiniz. Herkesin kullandığı kolay satılan bazı ürünler vardır. Bunları her gün çevrenize tavsiye etmeye çalışın. Haftada bir ya da iki gün çalışmak bu iş için zor olabilir.
  • Yeni hobiler kazanın. Sosyalleşmenin en iyi yolu hobileriniz olmasıdır. Ücretsiz kurslara gitmekten çekinmeyin.
  • Belirli yetenekler kazanmaya çalışın. Hangi sektörde satış yapıyorsanız onunla yakın alanlarda da olmaya çalışın. Kıyafet satıyorsanız moda, trendler ve dikiş gibi konularda etkinliklere ya da kurslara gidebilirsiniz.
  • Beğendiginiz ürünleri sipariş ederek satmaya çalışın. Yeni başlayanlar için bir favori listesi yapmak ve sevdigi ürünleri satmak iyi bir ısınma turu olacaktır.
  • Zaman yönetimi verimli çalışma için çok önemlidir. Bireysel olarak ilerleyeceginiz için planlı olmaya gayret edin. İlk zamanlarda daha az çalışırken işleri düzene koyduktan sonra daha fazla çalışmanız gerekebilir.

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu