Kadın

Sonbahar ve Karantina Günleri

Sonbahar ve Karantina Günleri

Yazın sıcağı bizi geç terk edecek gibi gözüküyor. Sarki sonbahar daha geç gelecek. İklim değişikliği mi buna neden oluyor bilmiyoruz. Ama dünyamız belirli ölçülerde değişiyor. Son dönemdeki artan doğa olayları da belki bunun sonucu olabilir.

Bugünlerde herkes kendini biraz boğulmuş hissediyor. Hava olmasa da karantina günleri bizim modumuzu düşürüyor. Akşamları belki biraz daha serin olduğundan daha rahat hareket edebiliyoruz. Ama evin için de olduktan sonra hareketlerimiz kısıtlanıyor. Sanırım bu nokta da yeni internet siteleri ve uygulamaları deneyen insan sayısı artmıştır. Aslında bu anlamda iyi bir fayda sağlayabilir. Mesela sesli kitap uygulamaları ya da dil uygulamalarını kullanmak için daha çok vaktimiz var.

İnsanlar çok yorgun ve bitkin olsalar da maske takıp işlerini halletmeye devam ediyorlar. Hayatı durdurmak çok zor. Belki belirli ölçü de yavaşlatmış olabilir. Evlerde zaman daha yavaş akıyor. Normalleşme başladığında tekrardan insan içine karışmak ilginç olabilir. Uzun zamandır diğer insanlardan uzak duruyoruz.

Televizyon ve online yayın platformları bu süreçte seyircilerini arttırdılar. Aynı durum internet siteleri için de geçerli diyebiliriz. Bu süreç dijitalleşmeyi daha da arttırdı. Kültürel birikim için de boş vakitlerimizi kullanabiliriz. Filmler ve kitaplar bu anlamda bizimle daha yakın dost oldular.

En zor durumlardan bir tanesi ise bu süreçte ruh halimizi ve psikolojimizi sağlıklı bir durumda tutmak oluyor. Salgın korkusu, sosyal fobi ve izolasyon bu anlamda kimseyi olumlu etkilemiyor. Belki evde spor yapmak biri derece yardımcı olabilir. Ama bu sıcaklıkta o da ekstra bir motivasyon gerektiriyor.

Yemek yapmak da güzel bir hobidir. Televizyonda da yemek yapma programları yaygınlaştığından bu anlamda kendimizi geliştirebiliriz. Türk mutfağı çok zengin olduğu gibi Dünya mutfağından da denemeler yapabiliriz. İnternette de bu anlamda çok ayrıntılı web siteleri var. Her gün bir ülkenin yemeğini denemek gibi hayatımıza renk katacak aktiviteler yapılabilir.

Boş vakitler kişisel gelişim anlamında da değerlendirilebilir. Udemy gibi pek çok online web sitesi bu anlamda çeşitli seçenekler sunuyor. Bir yetenek edinmek isterseniz bu tarz platformlardan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu