Kadın

Sosyal İzolasyon Döneminde Anne ve Çocuk

Dünya değişiyor. Hiç ummadığımız bir zamanda ve hızlı bir şekilde sosyal izolasyon dönemine geçtik istesek de istemesek de. Pandemi sonrasında sizin hayatınızda neler değişti? Bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçmek zorunda kaldık belki de. Ya da hayatımıza yepyeni alışkanlıklar ekledik.Sosyal izolasyon döneminde anne ve çocuk için teknolojik bağımlılık daha çok arttı denilebilir. Zaten teknolojik aletler insanlığa hükmetmeye başlamıştı fazlasıyla. Çocuklarımız belki de bu süreçte daha da fazla ekrana bağımlı olmak zorunda kaldılar. Ve tabi ki biz anneler de… Uzaktan çalışma, uzaktan eğitim gibi çoğumuzun yabancı olduğu kavramlarla tanışmış olduk.

Karantina süreçlerinde hayatında ekmek yapmamış insanların ekmek yapım fotoğrafları ile doldu sosyal medyamız. İtiraf etmeliyim ki; ben de ilk kez bu süreçte ekmek yapmayı deneyenlerden biriydim mesela. Sadece yapıyor olmak yetmedi yine sosyal medya üzerinden boy boy fotoğraflarını paylaşma ihtiyacı hissettim. Ne mesajı veriyorduk ben istersem her şeyi yapabilirim mi? Bilmiyorum. Sanırım sosyal medya ailemizin bir üyesi gibi artık. Oralardan paylaşım yapmazsak, bir eksiklik hissediyor gibiyiz.

Pandemi döneminde bizler gibi çocuklarımız da sadece eğitim amaçlı bile olsa ekrana daha fazla maruz kalmaktalar. Okul yaşamındaki sosyallikten uzak, paylaşmaktan uzak eve kapalı olmak durumunda kaldıkları bu süreçte, onların en az hasarla bu yeni düzene uyumları için neler yapmalıyız? Sizler için; hem bir eğitimci hem de bir anne olarak, çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir kaç önerim var. Sosyal izolasyon döneminde anne ve çocuk için faydalı olacak bu aktiviteler’den yararlanabilirsiniz.

KUTU OYUNLARI

Bu süreçte hem ailece keyifli vakit geçirebileceğiniz hem de çocuğunuzu ekrandan bir süre de olsa uzak tutabileceğiniz piyasada çok da uygun fiyatlara edinebileceğiniz kutu oyunları bulunmakta. 6 yaşındaki oğlumla oynamaktan keyif aldığımız bir kaç kutu oyununu sizlerle paylaşmak isterim.

Tombala

Evet, yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi 7’den 70’e herkesin keyifle oynadığı bildiğimiz Tombala. Sadece tombala diyerek geçmeyelim. Bilişsel beceriler, matematiksel ve görsel algıyı geliştirme konusunda inanılmaz etkili bir oyun. Yani tombala oynarken, hem eğlenip hem çocuğunuzun sayı bilgisinin gelişimine destek olabilirsiniz.

Memory Game

Hafıza oyunları yine çocuklarımızın düşünme becerilerini destekleyen oyunlardır. Yine piyasada birçok hafıza oyunu bulabileceğiniz gibi, çocuğunuzun ilgi duyduğu görsellerle ilgili renkli çıktılar alarak da, kendi hafıza kartlarınızı oluşturabilirsiniz.

Kelime Türetme

Özellikle okuma yazma sürecinde olan çocuklarımız için eğlenerek öğrendiğimiz bir oyun. Anne baba ve çocuk olarak oynuyorsanız çok daha keyifli oluyor. Herhangi bir materyal kullanmak da gerekmiyor. Sadece bir kelime söyleyerek oyuna başlamanız yeterli. Söylenen kelimenin sonundaki harfle yeni bir kelime üretmeniz gerekiyor. Böylece hem seslere dikkat çekerek sesi hissettirmiş, hem de kelime dağarcığını geliştirmesine destek olmuş oluyorsunuz. Bu şekilde kelime oyunları oynayabileceğiniz gibi, yine bir çoğumuzun bildiği scrabble tarzı kutu oyunları temin ederek, hece ve kelime türetme çalışmaları yaparak da okuma yazma sürecini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Doğa Gezileri

Evde kalma sürelerinin uzun olduğu bu süreçte, çocuklarımızın mümkün olduğunca doğaya dokunmalarına fırsat vermeliyiz. Fiziksel olarak rahatlamaları, enerjilerini doğaya aktarmaları psikolojik gelişimleri için çok önemlidir. Birlikte doğa gezileri yapabilir, topladığınız doğal materyallerle evde çeşitli etkinlikler de yapabilirsiniz. Mümkünse, deniz kenarında yürüyüş sırasında deniz kabukları toplamak, taş toplamak, orman yürüyüşü yaparak yaprak veya kozalak toplamak gibi aktivitelere de yer verebilirsiniz. Birçoğumuzun çocukken yapmaktan en çok keyif aldığı şeylerin bunlar olduğunu düşünüyorum. Doğa kendini yeniler ve her zaman bizi iyileştirir.

Bizler de, ebeveynler olarak hepimiz için zor ama zamanla alıştığımız bu yeni dünya düzenine bu şekilde uyum sağlamaya çalışabiliriz. Unuttuğumuz bazı akışkanları hatırlamak da fayda var. Birbirimizle daha çok sohbet etmek gibi… Teknolojinin faydaları‘nı hayatımıza dahil etmek ama esiri olmamak gibi. Hani çocukluğumuzda elektrikler kesildiğinde, karanlıkta ailece isim bitki şehir oynamak gibi. Bizler bu şekilde büyüdük ve mutluyduk.Çocuklarımızın da bizler gibi mutlu anılar biriktirmeleri için, anne ve babalara çok büyük görev düşüyor. Bunun için ihtiyacımız olan ise; sadece birlikte oyun oynamak, temiz hava almak ve bol bol kahkaha…

 

 

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu