Film & Dizi

The King Eternal Monarch – Dizi İncelemesi

The King Eternal Monarch – Dizi İncelemesi

İki farklı dünya,

İki karakter,

Birbiri ile kesişen yollar.

Ve farklı boyutların fantastik aşk romantizmi le dolu gizli bir hikaye.

Güney Kore yapımlı dizi,film ve müziklerin bu kadar revançta olduğu bir zamanda bende size G.Kore yapımı bir diziyi size anlatmak istiyorum. Öncelikle yapımın oyuncuları ve yapımın konusuna değinecek olursam;

The King Eternal Monarch 2020 yapımı Güney Kore imzalı Netflix dizilerindendir. Diziyi kaleme alan Kim Eun Sook başarılı aynı zamanda birden çok hit diziye de damgasını vurmuş bir yazarımız. Dizimiz bir sezon 16 bölümden oluşmaktadır. Başrollerinde Kore denilince akla gelen ilk isimlerden hatta  Kore’yi Türkiye’ye tanıtan Boys Over Flowers’ın  oyunculardan biri olan Lee Min Ho yer almaktadır. Başrol kadın oyuncumuz ise Kore’de hit haline gelen en yüksek izlenmesine sahip dizisi Goblinde yer alan Kim Go Eun bulunmakta. Başarılı ve yıldızı paralayan yan başrollerimizde ise Woo Do Hwan, Jung Eun Chae, Kim Yong Ji yer alıyor.

Gelelim konusuna;

Dizide yer alan bir paralel evren var. Bir tarafta Kore Hanedanlığı diğer tarafta Kore Cumhuriyeti. Kore Hanedanlığının Kralı Lee Gon ( LeeMinHo) küçük yaşta gayrimeşru amcasının  ihanetiyle babasını kaybedip kendi canınıda kaybetmek üzereyken onu kurtarmaya biri geliyor. Kendisini kurtarmaya gelen kişiye ait tek şey ise bir kimlik kartı . Lakin kimlik kartının sahibi Kore Krallığında mevcut olmayan biri olması onu daha da meraklandırıyor.

Zaman ilerlerken bir gün öğrendiği bazı şeyler aslında gayrimeşru amcasının ölmediğini öğrenir ve araştırmaya koyulur ve yolu onu Kore Cumhuriyetine götürecektir. Ve adım atar atmaz karşısında yıllardır aradığı o kişi kimlikteki kadın çıkıverir. Ama aslında aynı kadın Kore Krallığı’nda da vardır ve kimsenin bundan haberi yoktur.

Dizimizin bazı sahneleri yürek hoplatan cinstendi.Mesela; Kralımızın kızımızı kraliçe ilan ettiği bölüm paha biçilemezdi. Efsane bir durumdu.Hikayede Kralımızın giydiği kıyafetler göz doluruyordu. Kral Lee Gon ve amcası arasındaki rekabetleşme ise izlemeye değer kılınan özelliklerdendi.

Fantastik bir yapım olması, paralel evrene yapılan geçişler, dizinin müzikleri gerçekten uyumluydu. Ve final gerçektende Kim Eun Sook başarılı finalleri olan bir yazar. Ben finalini de güzel ve başarılı buldum . Kore dizilerine bakarsak hikaye ve kurgu mükemmelken finali bir anda hüsran olabiliyor ne yazık ki. Ancak The King Eternal Monarch dizisinde öyle olmadı.

Gelelim kafamızda kalan bir takım soru işaretlerine;

  • Lee Gon ve Jang Tae Eul bu gelip gitmelerinin yanında kapının kapanmasından korksalar da aslında kapının daha önceden açılıp kapanmadığını öğrenmişlerdi lakin dizide bunu sürekli ön planda tutmuşlardı.
  • Aynı zamanda yazarın bir önceki dizisi ile benzer özellikler taşıması da göz önündeydi. Geçiş yapılan kapılar, Lee Gon ‘un geçmişe yolculuk yaptığında anılarındaki silinmeler de yine benzer özlellikteydi.
  • Bazı Kore ye özgü klişeleşmiş görsellerde yok değildi; erkek karakterin kızın omzuna başını yaslaması gibi.

OST ( Dizi Şarkıları)

HWASA- ORBIT

KIM JONG WAN- GRAVITY

En beğendiğim ostlarındandır.

Başarılı bulduğum 2020 Fantastik kore dizilerinden biri olan The King Eternal Monarch’ ı Netflix sitesinde bulabilirsiniz.

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Kore filmleri ve dizilerinin konuları gerçekten sıradışı oluyor. Diğer diziler için de incelemelerinizi bekliyoruz. Elinize sağlık 🙂

  2. Degil mi ama bence de bende oyle düşünüyorum. Konu bulmakta siradisilar hele ki fantastik ise . Tabiki bu alanda da sık sık yazacagim insallah 🙂 yorumlariniz icin teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu