KadınYaşam

Topuk Çatlaması Hangi Ölümcül Hastalığın Belirtisi

Topuk Çatlaması Hangi Ölümcül Hastalığın Belirtisi

Birçok kişinin zamanla karşılaştığı herkeste gördüğü için de önemsemediği topuk çatlaması daha ciddi sorunların habercisi olabilir.

Topuk çatlaması günümüzde genellikle orta yaşlardan itibaren belirtilerini gösteren topuk derisinin sertleşmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür.Kişiler genellikle bu rahatsızlığı geleneksel yöntemler ile tedavi etmeye çalışıyor ve doktora başvurmuyor. Ancak son zamanlarda bilim insanları yaptıkları araştırma sonucu yemek borusu kanserinin belirtilerinden birinin ayak tabanı ve avuç içlerinin sertleşmesi olduğunu belirtti. QuennMarry Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bu araştırma uzmanların yemek borusu kanseri teşhisinde önemli rol oynayacağını belirtiyor.

Yemek borusu kanserine sebep olan iRHOM2 geni, derinin bileşenlerinden biri olan keratini kontrolü altına alıyor ve avuç içi ile ayak tabanındaki derinin kalınlaşmasına sebep oluyor. Artık karşılaştığımız topuk çatlamalarını yalnızca görüntü kirliliği olarak düşünmemeli aynı zamanda bir doktora başvurmalı çevremizdekileri de bu konu da uyarmalıyız.

Yemek Borusu Kanseri

Yemek borusu kanseri görüldüğü kişi sayısına bakıldığında yedinci sırada yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2020 yılında Türkiye de 1 milyon kişiye yemek borusu kanseri teşhisi koyulmuştur. İnsanın boynundan midesine kadar 25-30 cm boyunda yemek borusunda meydana gelmektedir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi yemek borusundaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi sonucu meydana gelmektedir.Yemek borusu kanserinin diğer bir adı ise özofagustur.

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri

Yemek borusu kanseri teşhisi genellikle hastanın şikayetlerinden yola çıkılarak konulur. İleri yaşta erkeklerde, şişmanlarda, sigara ve alkol tüketenlerde ,reflü hastalığına bağlı Barrettözofagus hastalığın olanlarda ve taze meyve sebze az tüketenler hastalığa yakalananların arasında başta gelmektedir.Şimdi açıklayacağımız belirtilerin varlığı yemek borusu kanseri şüphesi‘ni uyandırmaktadır. En çok rastlanılan belirti yiyecek yutma güçlüğüdür.

Hastalığın başlangıç aşamasında katı gıdalar takılırken zamanla hasta su bile içerken zorluk yaşamaktadır.Ayrıca gıdaların yutulurken ağrı olması, kilo kaybı, mide yanması, göğüs ağrısı, geçmeyen hıçkırık da en çok rastlanılan belirtiler arasındadır.Aynı zamanda bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucu topuk çatlaması da belirtiler arasına girmektedir.

Özel Formullü Ayak Bakım Ürünleri

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu