Yaşam

Yararlı Alışkanlıklar

Yararlı alışkanlıklar başarılı ve etkili bir insan olmamızda bize yardımcı olur. Neticede alışkanlık kişinin sürekli tekrarlanan eylemlerdir. Olumlu bir alışkanlıksa hayatımıza genel olarak olumlu etki edecektir.

Yararlı Alışkanlıklar Kazanma

Bir alışkanlığı kazanmak için onu günlük rutininize eklemelisiniz. Her gün tekrarladığınız takdir de bir süre sonra daha kolay gelmeye başlayacaktır.

Kazanılması Gereken Alışkanlıklar

Bazı alışkanlıklar kaliteli bir yaşam için gereklidir. En başta sağlık olmak üzere huzur, ruh sağlığı ve insan ilişkilerinde olmazsa olmazlar arasındadır.

Spor yapmak

İnsan bedeni uzun saatler sabit durmaya a müsait değildir. Vücudumuz ve kas sistemimiz hareket etmelidir. Fiziksel ağrılardan kaçınmak ve daha aktif olmak için hepimiz spor yapmalıyız. Size en müsait sporu bulun ve kısa süreli de olsa günlük rutininize ekleyin.

Kitap okumak

Kişisel gelişim için en çok tavsiye edilen alışkanlıklardan biridir. Sizde bu alışkanlılığı edinmek için hem zevk alacağınız hem de size fayda sağlayacak kitaplar bulmaya çalışmalısınız.

Trendleri takip etmek

Hayatını gerisinde kalmak sizi sıkıcı biri yapar. Popüler kültür insanlar tarafından çokça eleştirilse de insanların en çok konuştuğu şeydir.

Yardım ve Dayanışma

Bir yardım kuruluşuna ya da derneğe üye olmak hem kendinizi geliştirmenizi hem de insanlara yardım etmenizi sağlar.

Değer Vermek

Çevremizdeki insanalar değer vermeyi öğrenmeliyiz. Başkalarını takdir etmek birçokları için zordur. Çünkü kendilerinin yeterince takdir edilmediğini düşünürler. Yine de kendi iç huzurumuz için insanalara değer vermek önemlidir.

Kendine zaman ayırmak

Sosyalleşmeniz nasıl önemliyse kendinizle ilgilenmenizde bir hayli önemlidir. Kendinize ait zamanınız, hobileriniz ya da dinlenme şekilleriniz olmasına özen göstermelisiniz.

Meyve yemek

Kaliteli bir yaşam istiyorsak vücudumuz için daha fazla şey yapmalıyız. Sizde ihtiyacınız olan vitaminleri alabilmek için meyve yemeye deneyebilirsiniz. Bu size uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Su İçmek

Yeterince susamadan su içmemek büyük bir hatadır. Düzenli ve yeterli miktarda su içmeyi sağlığınız için alışkanlıklarınız arasına eklemelisiniz. Bunun için su içme uygulamalarından da yararlanabilirsiniz.

Salata Yemek

Çalışan biriyseniz sebze yemekleri yapmakta zorlanabilirsiniz. Ama en azından öğünlerinize salatayı dahil edebilirsiniz. Sağlıklı ve besleyici salata tarifleri ile daha fit olmayı da başarabilirsizniz.

Dergi abonesi olmak

Teknoloji, moda, spor olmak üzere dergi satın alarak gündemi ve gelişmeleri takip edebilirsiniz. Beyninizi yararlı bilgilerle donatırsanız daha kültürlü biri olursunuz.

Başarılı Olmak için Alışkanlıklar

Başarılı olmak için etkili alışkanlıklar edinirseniz bu size kariyerinizde çok fayda sağlayabilir. Bu yüzden iş hayatında sizin işinize yarayacak davranışları alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu yararlı alışkanlıklar kariyerinizde yükselmenize yardım edecektir.

Kendini Geliştirmek

Yeni yetenekler yeni fırsatlar demektir. Kendinize kazandırdığınız nitelikler size daha fazla seçenek sunar. Bir liste yaparak teker teker istediğiniz özellikler ve yetenekler üzerinde çalışabilirsiniz.

Dil Öğrenmek

Birden fazla dil bilen insanlar genellikle bu işten zevk alırlar. Yeni kültürler, yeni insanlar, müzik, film vb pek çok şeyi dil öğrenerek tanırlar. Bu işe hobi olarak bakan çok insan vardır. Siz de onlardan biri olabilirsiniz.

Kurslara gitmek

Mesleki kurslar çok çeşitlidir. Bazen sadece ufkunuzun genişlemesi için bile bir kurs alabilirsiniz. İnternette de online eğitim veren çok fazla kurs vardır. Seveceğiniz bir konu seçmek yeterli olur.

Plan Yapmak

Bir işe başlarken plan yapmak ve yöntem belirlemek bu işi önemli ölçüde kolaylaştırır. Tecrübeli kişilerle konuşmayı da denebilirsiniz. Bu yön çizmenizde size yardımcı olacaktır.

Podcast Dinlemek

Günümüzde her alandan insana yardımcı olacak podcastlar var. Satış, ticaret, başarı vb. konularla ilgili podcastlar dinleyebilirsiniz. Yolculuklarda vakti verimli kullanmak için de podcast dinleyebilirsiniz.

Nazik Olmak

Müşteri memnuniyetinin ne kadar önemli olduğunu bilinmektedir. Ama iş arkadaşlarınıza karşı da nazik olmak önemlidir. Bu sizin sevilen ve itibar gören biri olmanızı sağlar. İş arkadaşlarınıza ufak jestler yapmayı alışkanlık haline getirin.

Forumlara üye olmak

Mesleğinizle ilgili forumlara üye olmak size çok sayıda fayda sağlar. Yenilikleri, sektörü takip eder ve yeni insanlarla tanışırsınız. Mesleğiniz haricinde kitap, felsefe ya da teknoloji forumlarına da üye olabilirsiniz.

Dünya’daki Gelişmeleri Takip Etmek

Sadece ülkedeki değil dünyadaki gelişmeleri de takip etmeye çalışabilirsiniz. Artık mesafeler teknoloji ile kısaldı. Bu yüzden yurtdışına iş yapmak çok daha kolay hale geldi. Bu olmasa bile biz dünyayı, dünya bizi etkiliyor.

İşin Olumlu Yanlarını Düşünmek

İşini severek yapan insanlar genelde daha az stresli ve daha çok toleranslı olurlar. Eğer yoğun çalışan ve yorulan biriyseniz zaman zaman bu size zor gelebilir. Ama iyi yanlarına odaklanmaya çalışırsanız bunu başarabilirsiniz.

Başarılı İnsanlarla Tanışmak

Ülkemizde değeri bilinmese de akıl hocası bulmak faydalı birşeydir. Mesleğinde başarılı insanlarla tanışırsanız onların tecrübelerinde yararlanabilirsiniz. Gerekirse siz de seminerlere ve kulüplere gidebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu