Kitap Yorumları

Yeşilin Kızı Anne – I / L.M Montgomery

Yeşilin Kızı Anne Bugün herkesin çok severek okuduğu bir seri ile ilgili yazıyorum. Benim başlayıp bir çırpıda bitirdiğim ilk kitap. Peki ya siz Anne’nin dünyasına girmeye ne dersiniz?

Yeşilin Kızı Anne Konusu

Kitabımız Anne’nin yeni evi olan Green Gables’e geldikten sonra yaşadıklarını konu ediniyor. Kendilerine çiftlikte yardım etmesi adına bir erkek çocuğu evlat edinmek isteyen Mattew ve Marilla kardeşler beklemedikleri bir anda karşılarında Anne’yi buluyorla

Kızıl saçlı ve zayıf olan anne sevgiye muhtaç bir kızdır. Bu özelliklerinin yanı sıra en yakın arkadaşı Diana ile olan ilişkisi de çok güzel işlenmiş. Anne birbirinden güzel maceralara giriş yapıyor.

Anne Karakteri

Anne’nin tavırları, kendine has konuşma tarzı, hayalleri ve hayal gücünün etkisi ile hikayeyi betimleyişi bence kitabı daha da okunası kılıyor. Okurken her evde Anne olması taraftarı oldum diyebilirim. Sadece şu konuda Anne için üzüldüm. Anne yetimhanede büyümüş bir çocuk olarak daha pasif bir çocuk olacakmış hissi vardı bende ama onun bu capcanlı tarafı da bir nevi bu eksikliğini bastırmak istenmesinden kaynaklı olabilir. Her şeyi bilen, farkında olan büyümüşte küçülmüş bir kız çocuğu var hikayede. İyi ki Marialla onu yanına aldı ve biz onunla tanıştık.

Gelgelelim, kelimeler kıyafetsiz kalıyor. Ben okurken Anne’e hayran kaldım. Onun hayattaki hayal gücüyle yıkılmazlığı, hep doğruyu söyleyen net tavrı (arada patavaksız oluyor) o kadar içten geliyor ki okuyucuya. Sanki gerçekten de Anne var bir yerlerde yaşıyormuş hissi veriyor. Ben kitabı sıkılmadan okudum,  o hayal dünyasında buldum kendimi. Elimden bırakamadım. Filmi izlemedim ama seriyi okudukça izlemeyi düşünüyorum. 2.seriye de başladım bile.

Tasarımları

Kitabın birden fazla yayınevi baskısı mevcuttur. Lakin ben Ren yayınevi  baskısını okudum. Hem tasarımı, hem de dili benim için çok  güzeldi.

Tasarımlarından dolayı renkitap’a hayran kaldım. Bu yüzden ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Bizi bu tasarımlarla buluşturmaları çok güzel olmuş. Anne ve ben bu yolculukta ondan neler öğreneceğimi heyecanla bekliyor olacağımı da eklemek isterim.

Okuyanların yorumlarını merakla beklemekteyim.

Bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.Kitabı buradan inceleyebilirsiniz.

 

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu