Kitap Yorumları

Zengin Baba Yoksul Baba Kitap İncelemesi

Zengin Baba Yoksul Baba Kitap İncelemesi

Zengin Baba Yoksul Baba Kitap İncelemesi Yaklaşık 8 yıl önce bu kitabı okuyup kendimi zengin etme niyetiyle almıştım! Geçen hafta sonunda okuma kısmına geçebildim… Kitap,  Robert T. Kiyosaki’nin Zengin Baba Yoksul Babasu .

Öncelikle size özetimi ve önemli çıkarımlarımı aktarayım.

Kitap sizi Robert’ın kendi fakir babası ve arkadaşının zengin babasıyla olan deneyimini anlattığı çocukluğuna götürerek başlıyor. Arkadaşının babası, ona ve arkadaşına nasıl zengin olunacağının ilkelerini gösteren deneyimler vererek öğretiyor ve her şey zengin insanların düşündüğü gibi düşünmekten geçiyor.

Zengin Baba Yoksul Baba Hikaye anlatımı yoluyla öğrendiği ilkeleri öğretme şekli, kitabı kolay okunabilir kılıyor. Aynı zamanda okuyucu olarak bizlerin de bir bakıma onun yaptıklarını deneyimlememize olanak sağlıyor. Kısacası kitap, etkili ve anlaşılması kolay bir şekilde öğretme konusunda iyi bir iş çıkarıyor.

Bunlar kitaptan çıkardıklarım

  • Para kazandıran varlıkları satın alın. Kitap boyunca defalarca tekrarlanan ana ders budur. Gayrimenkul, hisse senetleri ve tahviller gibi fikirlerin güzel bir listesini veriyor. Ancak önemli olan şu ki, paranızı size sadece paraya mal olan şeyleri satın almak yerine, size daha fazla para kazandıracak şeyleri satın almak için kullanmalısınız.
  • Net değere odaklanmayı bırakın ve nakit akışlarına odaklanmaya başlayın. Her ay paranız gelmiyorsa, varlıklarınızın ne kadar olduğu önemli değildir. Bu, gelir getiren varlıkların satın alınmasına veya bunlara yatırım yapılmasına geri döner.
  • Aklınız en büyük varlığınızdır. Ekonomilerin çökmesi veya bir trajedinin yaşanması ve tüm paranızı ve varlıklarınızı kaybetmeniz ihtimali her zaman vardır. Zirveye çıkma yeteneğiniz bilginize ve düşünme yeteneğinize bağlıdır. Bu yüzden zihninize yatırım yapın.
  • Size iyi bir gelir sağlayacak varlıklara sahip olduğunuzda, bu geliri lüks şeyler satın almak için kullanabilirsiniz.
  • Olumsuz konuşanları dinlemeyi bırakın. Satın aldığınız varlıkların çok riskli olduğunu veya paranızın daha sonra keyfini çıkarmak yerine şimdi keyfini çıkarmanız gerektiğini düşünen birileri her zaman olacaktır. Onları dinlemeyin.
  • Çoğu insan zengin değil, öyleyse neden çoğu insan gibi düşünmek ve davranmak istiyorsunuz?

Kitapta öğretildiği şekliyle bu genel ilkeler kesinlikle öğrenilmeye değerdir. Ve bu listenin kesinlikle her şeyi kapsamadığını unutmayın. Kitap çok daha fazlasını öğretiyor ama bunlar benim gözüme çarpan noktalardı.

Bu kitabın yaptığı en önemli şey size paraya nasıl farklı bakacağınızı öğretmektir. Muhtemelen bugün sahip olduğunuzdan farklı bir bakış açısı sunuyor. Bu nedenle okumaya değer olduğunu düşünüyorum (özellikle şu anda yenisi yalnızca 7 dolar civarında olduğu için). İlkeler yeni değildir ve bu kitaba özel değildir. Muhtemelen onları daha iyi öğreten başka kitaplar da vardır, ancak Robert’ın bunları öğretme biçimi sizde gerçekten yankı uyandırabilir.

Zengin Baba Yoksul Baba  Şimdi okursanız nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğümü söyleyeyim.

Onun örneklerini tam olarak takip etmeye çalışmayın. Robert emlaktan çok para kazandı. Ancak satın almalarının zamanlaması ve yeri mükemmeldi. Başladığından bu yana emlak piyasası önemli ölçüde değişti. Finansman almak o kadar kolay değil ve birçok insan bunu yapıyor, bu yüzden gerçekten iyi anlaşmalar bulmak daha zor. Bu yüzden onun tamamen aynı şeyleri yaparak yaptığı gibi geri dönüşler yapmayı beklemeyin çünkü bugün işler gerçekten farklı.

Robert, zengin insanların bu yolda sıklıkla birkaç kez başarısızlığa uğradığından bahsediyor. Bu doğru. Hayatlarında en az bir kez meteliksiz kalan bazı son derece zengin insanlar tanıyorum. Bu alışılmadık bir durum değil. Ama dikkat ederseniz Robert başarısızlıkları hakkında pek fazla detay vermiyor. Aksine, tüm başarılarına dikkat çekiyor. Aslında en büyük başarılarını öyle bir vurguluyor ki, sanki her anlaşma muazzam bir başarıymış gibi görünüyor. Bunu sizi motive etmek ve yaptığı şeyin işe yaradığını size öğretmek için yapıyor. Ancak yanlış yöne giderseniz yanıltıcı olabilir.

Zengin Baba Yoksul Baba Kitabı bir kullanım kılavuzu gibi görmeyin. Aslında size kişisel veya ticari finansın hiçbir ayrıntısını öğretmiyor. İnsanların muhasebe ve finansı anlamalarının ne kadar önemli olduğunu anlatıyor ama aslında bu konuda hiçbir şey öğretmiyor. Size gelir getirici varlıkların örneklerini verir, ancak onlara nasıl değer vereceğinizi, hatta onları gerçekten nasıl satın alacağınızı öğretmez. Bu bilgiyi başka bir yerden almanız gerekecek. Ancak yaptığı şey, sizi bu varlıklar hakkında bilgi edinmeye ve bunları zenginlik oluşturmak için kullanmaya motive etmektir.

Özetle  Zengin Baba Zavallı Baba ,  zengin insanların paraya bakış açısına dair fikir veren motivasyonel bir kitaptır. Ama bu bir kullanım kılavuzu değil. Başarının belirli bir tarifi yoktur. İsteseniz bile onun izinden gitmeniz için yeterli ayrıntıyı vermiyor. İlginizi çeken gelir getirici varlıklar hakkında bilgi edinmenizi teşvik eder. Ancak bunu yapmak için diğer kitapları veya en azından Gelir Okulu blogunu okumalısınız.

Zengin Baba Yoksul Baba Kitabı O yüzden zenginlerin tüm sırlarını içeren bu kitabı planlamayın. Bunun yerine, bunu zenginlerin para hakkındaki düşüncelerine açılan bir pencere olarak düşünün ve bunu para hakkındaki düşüncelerinizi şekillendirmenize yardımcı olması için kullanın. Kitabı Buradan inceleyebilirsiniz

Kadın

Yeni Nesil Kadin Plaformu Kadinlarnet.com En Güncel Bilgileri Sizlere Ulaştırırken İnternette İhtiyacınız Olacak Kadına Dair Her Şey Sitemizde Sizler için Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu